• https://www.facebook.com
  • https://twitter.com/
Armutlucuma Tarihi
Armutlucuma Civar Köyleri Muhtarları Telefon Numaraları
Esnaf - Ticaret - Hukuk - İnşaat - Oto Bakım - Ulaşım - Nakliye - Mobilya Telefon ve Adresleri
Aramızdan Ayrılanların Anısına
Hava Durumu

Bölgenin gelişimi ve Ekonominin canlanması için Kdz. Ereğli - Devrek ve Mengen - Eskipazar karayolunun bir an önce yapılması bir zorunluluk arz etmektedir.

ESKİPAZAR - MENGEN - DEVREK - KDZ. EREĞLİ KARAYOLU


Ülkemizde en çok ağır karayolu nakliyesinin yoğun bir şekilde yapıldığı yer, Kdz. Ereğli - Düzce Karayoludur.

Kdz. Ereğli’nin ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının, karayolu ile E-5 karayoluna ulaşımını sağlayan yolun, Akçakoca kavşağı ile Konuralp arası her yıl meydana gelen heyelanlarla zaman zaman kapanmaktadır. Yıllık, 3 milyon ton üretimin yapıldığı, 10 milyon ton ham madde ve diğer ihtiyaçların karşılandığı bir fabrikanın, karayolu bağlantısının ekonomik ve alternatif yolu olması gerekmektedir. Bu yol da, Kdz. Ereğli-Devrek yoludur.

 

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları hammadde olarak demir cevheri - maden kömürü-slap gibi birçok yurt dışı alımlarını ve yurt dışı satışlarını deniz yolu ile yapsa da, Yurt içi demir cevheri-manganez- kireç taşı-dolamit taşı-çakmak taşı gibi ham madde alımlarını ve mamul satışlarını yüklü miktarlarda Yurt içinden karayolu ile sağlamaktadır.

 

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ile Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları arasında her geçen gün ve gelecekte de ticari münasebetlerin artacağı bir gerçektir. Dolayısı ile Kdz. Ereğli - Devrek ve Mengen - Eskipazar karayolunun bir an önce yapılması bir zorunluluk arz etmektedir. Ayrıca Karabük’e doğal gaz getirecek olan, 105 Km.lik Yığılca - Karabük doğal gaz bora hattının, Mengen-Eskipazar’dan geçerek Karabük’e gelmesi ve bu hattın kullanımında bakım, onarım ve kontrolü için Mengen-Eskipazar karayolu hattının kullanılması da, Eskipazar- Mengen karayolunun yapımının önemini artırmaktadır.

 

Gerede - Eskipazar karayolunda da zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır. Bölgenin birinci derecede deprem bölgesi olması, sel-heyelan gibi doğal afetlerin de olası yol kapanmalarına karşı yerleşim birimlerinin alternatif yol yapılması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve İktidarının Duble yol çalışmalarında, Eskipazar - Mengen ve Devrek - Kdz. Ereğli karayollarının plan ve programa alınması ve bir an önce uygulamaya geçilmesi gerekmektedir. Söz konusu yollar, üç vilayeti ve bölge ekonomisini de etkileyecektir. Bolu - Zonguldak - Karabük Milletvekillerinin bilgilerine ve ilgilerine sunarım, Bakalım-görelim-yapılması gerekenleri yapalım, Bölge ve Ülke ekonomisinin önünü açalım, geri kalmışlıktan kurtulalım, ekonomik ve sosyal olarak kalkınmış bir bölge olalım. Saygılarımla,

Hikmet SİVRİ
KARABÜK

bu yazı Hikmet SİVRİ'nin sayfasından alınmıştır.911 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anket
KDZ EREĞLİ-DEVREK karayolu niçin yapılmalı?
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam75
Toplam Ziyaret671583
Armutlucuma Forum
Sizin İçin Seçtiklerimiz
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.36577.3952
Euro8.93578.9715
Site Haritası