• https://www.facebook.com
  • https://twitter.com/
Armutlucuma Tarihi
☎️ Armutlucuma Civar Köyleri Muhtarları Telefon Numaraları
🚚 Esnaf - Ticaret - Hukuk - İnşaat - Oto Bakım - Ulaşım - Nakliye - Mobilya Telefon ve Adresleri
Aramızdan Ayrılanların Anısına
Armutlucuma
Hava Durumu

Her sokağından su akan fakat evlerine su alamayan ve omuzlarında ve taşıma su ile çamaşır yıkayan köyün su içinde susuzluk çekmesi yolların plastik hortumlarla dolu olduğu bir köy


Kdz Ereğli Aydın Köyü Saka mahallesi, Su bolluğunda susuzluk yaşıyor.

Mahallenin çeşitli yerlerinde sular boşa akarken 45 hanelik bu mahalle de sular evlere akmıyor.

Yıllardır benim suyum benim bahçemden akıyor benim tarladan akıyor diye o bölgede su bolluğunda susuz kalan tek mahalle olmuştur saka mahallesi.

Bayram akşamı yapılan toplantıdan da sonuç çıkmayınca bu mahallenin su sorunu başka bahara kalmıştır.

Eskiden bizim orda Aydın köyünün değirmen, Kabakoz ‘un orman meselesi denirdi.  Şimdilerde artık saka mahallesinin su meselesi de eklendi.

Bu asırda su bolluğunda susuz kalmak ve evlere sokak ortalarına döşenen plastik hortumlarla su almak nerde görülmüş, Güneş ışınlarına maruz kalan hortumlar ve benim depo dolmadı diye yaşanan sıkıntılar.

Bu köyün sudan önce bir büyüğe ihtiyacı var. Yaşca büyük olan birine değil, Köyün sorunlarını çözebilecek arabuluculuk yapabilecek bir büyüğe ihtiyacı var.

Oysaki her bahçesinden boşa akan suları, bir köyü değil bir şehri besleyecek kadar fazla durumda, 1998 yılında besleme depo ve ana depo olmak üzere köy içindeki suyun dağıtımı için çalışmalar yapılmış, yeni seçim dönemi ve değişen yönetim ile bu çalışmalar askıya alınmıştır .

Yaklaşık olarak 20 yıldır boşa bekleyen depolara suların akıtılması ve bu köyün su sorunu çözülmesi gerekmektedir.

Her bayram döneminin gelmesiyle bayram günleri su yokluğundan bu köye bayrama gitmek kimsenin aklından bile geçmemektedir.

Bu dünyadan öbür dünyaya giderken lazım olan sadece bir teneke sudur, bekli de o suyu mağdur bıraktığınız insanlardan biri ısıtıp taşıyacaktır kim bilir. Dünya o kadar küçük ki giderken çeşmeler ve tarladan akan sular değil sadece ve sadece iman lazım.

Saka mahallesi çok üzücü ve içler acısı bir durumla karşı karşıyadır. Her alanda birlik ve beraberliğini koruyan saka mahallesi su konusunda bu hassasiyeti gösterememiştir. Hem de herkes herkesin akrabasıyken.......

Saygılarımla

Ali ATAR
Armutlucuma Civar Köyleri Web Sitesi ve
Paylaşım Portalı  Kurucusu ve Yöneticisi


1453 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret691412
Armutlucuma Forum
Sizin İçin Seçtiklerimiz
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Site Haritası