• https://www.facebook.com
  • https://twitter.com/
Armutlucuma Tarihi
☎️ Armutlucuma Civar Köyleri Muhtarları Telefon Numaraları
🚚 Esnaf - Ticaret - Hukuk - İnşaat - Oto Bakım - Ulaşım - Nakliye - Mobilya Telefon ve Adresleri
Aramızdan Ayrılanların Anısına
Armutlucuma
Hava Durumu
☎️ Düzpelit Köyü ve Düzpelit Köyü Muhtarlığı Telefon Numarası

Düzpelit Köyü Muhtarı Muhittin KARABULUT

Telefon Numarası ☎️ 0532 694 61 57

DÜZPELİT KÖYÜ MUHTARI MUHİTTİN KARABULUT

Köy çevre köylere göre coğrafi konumunun daha düz olması ve bunun yanında meşe ağaçlarının çok olması sebebi ile köyün adı Düzpelit olarak kayıtlara geçmiştir. Düzpelit Köyü 1963 Yılından önce ORTAKÖY köyünün bir mahallesi idi. Köy halkı köy merkezinin kendilerine uzak olmasına karşılık yetkili mercilere müracaatta bulunarak Müstakil köy statüsü kazanmıştır.

Düzpelit'in Köy statüsüne kavuşmasında Emeği geçen 

1- Hüseyin DUMAN Aynı zamanda o dönem ORTAKÖY Muhtarı ve sonrasında Düzpelit Köyünün ilk muhtarıdır.

2- Abdurrahman AKKANAT İhtiyar heyeti üyesi.

3- Celal AKKANAT Köy halkından.

4- Dursun KARABULUT Köy halkından ve aynı zamanda dönemde köyün bakkalı.

Düzpelit Köy statüsüne kavuşmadan evvel okula giden çocukları ORTAKÖY köyünde bulunan ilkokula gidiyorlardı. Bu okulun köye uzaklığı ise yaklaşık 3 km.dir. Uzak olmasının yanında iki köy arasında Yüksek bir tepe vardır. Bu tepe kış aylarında şiddetli rüzgârlara maruz kalır. Öğrencilerin geçişine izin vermez. Adeta öğrencileri yaprak gibi savururdu. Küçük öğrenciler kış aylarında yanlarında büyük ağabeyleri olmadan USTALAR diye adlandırılan bu tepeden geçemezlerdi. Bu olayı yaşan bir öğrenci olarak anlatıyorum. Köy okulunun uzak olması ve yüksek tepeden geçerek okula ulaşılması zor olduğundan 1970 yılına kadar Düzpelit köyünden kız öğrenci okula gönderilmemiştir. Bu nedenle 1965 doğumlulardan önceki kız çocukları cahil kalmıştır. Köy halkının çabaları ve Almanya'ya işçi olarak giden gurbetçi ağabeylerimizin katkıları ve bağışları ile köyümüze 1970 yılında şimdiki köy konağının bulunduğu yere tek katlı, tek sınıflı ve lojmanlı ilkokul yaptırılmıştır.

Köye elektrik 1982 yılında gelmiştir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanında 74 yılından başlayarak Almanya’nın işçi ihtiyacına karşılık belirli dönemlerde köyden Almanya’ya göçler olmuştu ve şu anda köy nufusunun üç birlik veya biraz daha üstü Almanya’da yaşamaktadır. Bu nedenden dolayı ekonomik sıkıntı içinde olmayan köy belirli kişilerin destekleri ile bazı sorunları çözebilmektedir.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur ve kanalizasyon şebekesi kısmen vardır bunlar tamamen köy halkı ve ihtiyar heyetinin takibi ile devletin verdiği yardım ile tamamlanmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Durum Böyle olunca o dönemdem yol olmayan Ortaköy Köyüne dağaları aşarak giden öğrencilerin o zorlu şartlarını bugünler de Düzpelit Köyü Muhtarı Muhittin KARABULUT, Hasbeyler Muhtarı Hasan KARABULUT ve Ortaköy Köyü Muhtarı Erol ÖZSOY bir araya gelerek Düzpelit, Hasbeyler ve Ortaköy bağlantı yolu çalışmalarına başlamış toprak olarak hizmete açılmış olup,  2021 yılında taşlama ve asfatlama çalışmaları yapılacaktır.

 

ARMUTLUCUMA CİVAR KÖYLERİ MUHTARLARI TELEFON NUMARALARI

  
487 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret733999
Armutlucuma Forum
Sizin İçin Seçtiklerimiz
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.649816.7165
Euro17.357917.4275
Site Haritası