• https://www.facebook.com
  • https://twitter.com/
Armutlucuma Tarihi
☎️ Armutlucuma Civar Köyleri Muhtarları Telefon Numaraları
🚚 Esnaf - Ticaret - Hukuk - İnşaat - Oto Bakım - Ulaşım - Nakliye - Mobilya Telefon ve Adresleri
Aramızdan Ayrılanların Anısına
Armutlucuma
Hava Durumu
☎️ Öğberler Köyü ve Öğberler Köyü Muhtarlığı Telefon Numarası

Öğberler Köyü Muhtarı Dursun GÜLER

Telefon Numarası ☎️ 0538 556 91 58

 

Öğberler Köyü

ÖĞBERLER KÖYÜ MUHTARI DURSUN GÜLER

Zonguldak ili Kdz Ereğli İlçesinin Belediye vasıflarını yaşamış köylerimizden biridir.

Öğberler köyü 1993 yılında Kirencik ve Yeniköy köyleri ile birleşerek belediye olma hakkını elde etmiş; fakat yerel yönetimler yasası gereği nufus azalan Öğberler belediyesinin 2009 yerel yönetimler seçiminde köy statüsüne dönerek, Kirencik ve Yeniköy köyleri ile tekrar komşu köy konumuna geçmiştir.

1994 yılında yapılan belediye başkanlığı seçimini Hasan ERDOĞAN kazanırken yaklaşık 10 yıl yürüttüğü belediye başkanlığını, 2004 yılında yapılan seçimle  Ali Osman Ergün belediye Başkanı olmuş ve göç yoğunluğu dolayısıyla 2009 yılına kadar süren Öğberler belediyesinin serüveni 2009 yılından itibaren muhtarlık yönetimine geçmiştir.

Köyün çok göç vermesi yeterli nufusa sahip olamamasından dolayı beldeden köy statüsüne geçen Öğberler Köyü

Kdz Ereğli köylerinin en çok nufus yoğunluğuna sahip köylerden biri olmasına rağmen nufusun çoğunluğu ekonomik şartlardan dolayı ülkenin ve avrupanın birçok yerinde gurbetçi olarak çalışmaktadır.

Öğberler köyü Kdz Ereğli'ye 45 Devrek ilçesine 20 Km uzaklıkta olup, Zonguldak il merkezine 75 Km uzaklıktadır.

Köyün Ereğli Merkez de Muharrem TAYTEKİN’in başkanlığını yaptığı Yardımlaşma ve Dayanışma derneği  faaliyet göstermekte olup, 2004 Yılında yapılan muhtarlık seçimini  kazanan Dursun GÜLER halen köyün muhtarlığını yürütmektedir.

2009 yılında Kirencik ve Yeniköy ile beraber toplam nüfusu 1123 olan öğberler belediyesinin, köy statüsüne geçmesi kirencik ve yeniköyün ayrılması ile 2010 yılında 633 e düşmüş bugünlerde 2020 yılı nufus kayıtlarına göre 407 ye kadar düşmüştür.

Köyün imkanları aslında büyük potansiyele sahip olmasına rağmen ulaşım sorunu bölgemizde büyük göçlere neden olmuştur. Devrek Ereğli karayolunun yapılmaması köylerle beraber Öğberler belediyesini de etkilemiş ve köy statüsüne dönüşmüştür.

Öğberler köyü futbol turnuvaları, her bayram birlik beraberlik etkinleri ile ön planda olan köylerimizden biridir.

Öğberler köyünün Bursa ve İstanbul başta olmak üzere en çok gurbetçisi olan köylerimizden biridir.

Öğberler köyünden Yeniköy kirencik mumcuoğlu yada Yeniköy vakıf köyü üzerinden Devrek yada Ereğli ilçesinde ulaşım imkanı olup, Aydın köyü üzerinden ayvatlar kozlu veya beycuma güzergahına ve Zonguldak köyleri olan saraycık arabancı gibi bir çok köye ulaşım imkanı bulunurken

Armutlucuma üzerinden direk ereğliye yolculuk yapılabilmektedir. İstanbul’a 320 km olan Öğberler köyü Ankaraya 230 KM lik bir mesafedir.

Belediyenin aktif olduğu dönemlerde Salı günleri köy meydanda canlı bir pazara sahip iken bugün köylerimizin genel durumu göç veren köyler olarak kan kaybetmeye devam etmektedir.

ARMUTLUCUMA CİVAR KÖYLERİ MUHTARLARI TELEFON NUMARALARI
  
580 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret734010
Armutlucuma Forum
Sizin İçin Seçtiklerimiz
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.649816.7165
Euro17.357917.4275
Site Haritası